כינים?!!!?

היות וכינים נפוצות בגני ילדים ובתי ספר אני חושבת שזה פוסט שראוי לחגוג איתו את תחילת שנת הלימודים והטפילים המתלווים אליה. לפיכך, הקרבתי את קרקפתי וכתבתי עבורכם את הרשומה הזו למרות הגירוד שתקף אותי רק מלקרוא מאמרים בנושא. הפסקה הראשונה תכלול תיאורים ואינפורמציה על כינים באופן כללי, מחזור החיים וכו'. אתם מוזמנים לדלג אם מגעיל אותכם (למרות שלדעתי זה מידע שימושי) ולעבור לפסקאות על טיפול וסילוק.

מה הם כיני ראש? כיני ראש הן סוג כינים שונה מכיני גוף או כיני ערווה, לכל סוג יש בית גידול אחר שהוא מותאם אליו והם לא עוברים מבית גידול אחד לשני. באופן כללי כיני ראש גם לא מתמחות בלעבור ממקום למקום, הן לא יכולות לקפוץ רק לזחול, כך שדרך ההעברה הנפוצה שלהן הוא ראש שנוגע פיזית בראש אחר. יתכן גם מעבר כלשהו בן עצמים כמו מסרקים, כובעים וכו' אבל כינים לא יכולות לשרוד זמן רב מחוץ לראש (בערך 24 שעות למרות שהפרסומים בנושא מגוונים) וכינים כאלו גם לעיתים רבות פגועות, כך שלא ברור כמה זו דרך העברה מרכזית. כינים חיות בערך 3-4 שבועות וכשהן בוגרות הן יכולות להטיל בערך 10 ביצים ביום. את הביציים האלו די קשה לראות כי צבעם נוטה להשתלב בצבע השיער. מאידך ביצים שכבר בקעו מהן כינים הן לבנות ויותר קלות לזיהוי. כך שאם אתם רואים ביצים לבנות בשיער זה לא סימן להדבקה פעילה, בהחלט יתכן שמדובר בביצים ישנות שנשארו בשיער לאחר שהכינים כבר נעלמו. ביצים חדשות בדרך כלל יהיו במרחק של 4 מילימטרים מהקרקרפת, ביצים שרחוקות יותר מהראש סיכוי טוב שלא יהיו בטמפרטורה מתאימה על מנת לבקוע (למרות שזה גם תלוי מזג אוויר) וכנראה שגם הן אינן אינדקציה לכנמת פעילה. כינים בוקעות מביציהן אחרי כ- 8-9 ימים, לוקח לכינה כ 8-12 ימים להגיע לבגרות ובערך יום וחצי אח"כ כינים נקבות יכולות להתחיל להטיל ביצים, כך שמדובר במחזוריות של כ-3 שבועות בהעדר טיפול. זמן הבקיעה הוא גם פרט חשוב לקחת בחשבון בטיפול בכינים. מכיוון ואין שום טיפול שיעיל בצורה טובה נגד ביצים כדאי לחזור על הטיפול כ-7-8 ימים אחרי הטיפול הקודם על מנת להרוג את הכינים שבקעו לפני שיגיעו לבגרות ויוכלו להטיל ביצים חדשות.

כיצד מאבחנים הדבקה בכינים? כאמור, ביצים לבנות על השיער קל לראות אך הן אינן אינדקציה לכנמת מכיוון ולא מדובר בביצים חיות. ביצים חיות הרבה יותר קשה לראות והן צריכות להיות במרחק קטן מאוד מהקרקפת על מנת להיות חיות. כך שאפשר להגיד שביצים מרובות במרחק של עד כ-6 מ"מ מהקרקפת הם אינדקציה לכנמת פעילה אבל גם זה לא תמיד נכון. לכן, הדרך הטובה ביותר לזהות הדבקה בכינים היא לסרק את הראש כולו פעמיים עם מסרק כינים. עדיף לעשות את הסירוק על ראש רטוב ולהתחיל מצמוד לקרקפת. בצורה כזו אפשר לזהות 91% מההדבקות. כדאי לזכור מה מהווה הדבקה בכינים ומה לא על מנת למנוע בהלה מיותרת ושימוש בתכשירים שלא לצורך.

פרטים נוספים על כינים שחשוב לדעתי לדעת: כינים הן נפוצות מאוד, אינן מאפיינות שכבה סוציאקנומית מסויימת, אינן מעידות על חוסר בהיגיינה, והברשת שיער תכופה וחפיפה אינן משפיעות על קיומן בשיער (אבל יתכן ובעלות השפעה מסויימת על מספרן). כיני ראש גם אינן נושאות מחלות ומלבד גירוד בקרקפת כתוצאה מרגישות שמתפתחת לרוק שלהן הן לא גורמות לשום תופעות לוואי נפוצות אחרות . מכיוון שהכינים עצמן לא מסוכנות זה גם שיקול בתכשירים לטיפול בהם. על מנת שהוא יאושר או יהיה מומלץ לטיפול, הוא צריך להיות מאוד בטוח.

בהתחשב בכך שתכשירי הכינים צריכים להיות מאוד בטוחים על מנת להצדיק שימוש, במה כדאי להשתמש ובמה לא? נתחיל מבמה לא. כל מיני רקיחות ביתיות מחומרים בייתים נפוצים מאוד בשימוש לסילוק כינים. חשוב לציין שחומרים כגון שמן, וזאלין, חומץ ואלכוהול נבדקו כולם והם אינם יעילים בסילוק כינים (למרות שיתכן ולוזאלין יש השפעה מסויימת על ביצים). באופן כללי לא מדובר בחומרים רעילים או מזיקים יותר מידי אבל כדאי לזכור שחומץ במגע ממושך עם העור (וכתלות ברגישות העור) יכול לגרום לגירויים או כוויות כימיות ואלכהול הוא דליק (למרות שלא ידועים לי על מקרי התלקחות כתוצאה מטיפול בו)  ומצדיקים זהירות. הטענה לגבי שמנים היא שהם חונקים את הכינה אך לצערינו כינים אינן נחנקות כ"כ בקלות (ולצערנו ילדים לפעמים כן).  בכל אופן, בהיות חומרים מוכחים כבלתי יעילים כדאי להמנע משימוש בהם ולהשתמש במוצרים מוכחים. תמציות צמחים וחומרים טבעיים למיניהם משמשים אף הם פעמים רבות לסילוק כינים. יש לזכור שהיות חומר טבעי לא מעיד על בטיחותו וחומרי טבע רבים יכולים להיות בעלי פעילות טוקסית (ליתר דיוק אחד מתכשירי הכינים הפופלרים הוא ממקור צמחי אך הוא בעל פעילות נירוטוקסית חלשה מאוד באנשים ולכן כדאי להשתמש רק בתכשיר מאושר שנבדק לבטיחות). בנוסף, ברבים מהם אין הוכחה ליעילות. שמן עץ התה ושמן לוונדר יתכן ובעלי תופעות לוואי לא רצויות (על פי תיאורי מקרה בודדים) וכתלות בריכוז יכולים גם לגרום גירויים בעור. כמו כן תמצית רוזמרין פופלרי במניעה וסילוק כינים, אך לא הצלחתי למצוא שום אינדקציה המעידה על יעילות למטרות שכאלו . בעקבות כך כדאי להשתמש רק בתכשירים שעברו בדיקות ליעילות ואפקטיביות ומאושרים על ידי משרד הבריאות.

תכשירים יעילים להריגת כינים ומאושרים לשימוש יכולים לכלול את אחד המרכיבים הפעילים הבאים:

Pyrethroids–  כוללים פיריתרין (pyrethrin) שמקורו צמחי (מפרחי חרצית) ופרמטרין שהוא החלופה הסינטטית. חומרים אלו הם בעלי פעילות נירוטוקסית על כינים אך השפעתם נמוכה מאוד על יונקים (ובכללם בני אדם). בכל אופן כדאי להשתמש בזהירות ולפעול על פי הנחיות השימוש היעודיות לתכשיר. דובר הרבה לאחרונה על כך שכינים מפתחות עמידות לתכשירים אלו אך לא ברור כמה מקורה בעמידות אמיתית או שימוש לא נכון. בכל אופן כדאי לחזור על הטיפול אחרי 7-10 ימים כדי לפגוע בגל הכינים החדש שבוקע ויתכן וכדאי לעשות גם טיפול שלישי.

מלתיון (Malathion)- חומרים אלו הם גם בעלי פעילות על מערכת העצבים של הכינה וכך הורגים אותה. הם מאוד אפקטיבים אבל בדרך כלל דורשים השהיה ארוכה של החומר על השיער. בנוסף, האדים של התכשיר הם בעלי ריח לא נעים שיכולים לגרום גירויים לאנשים מסויימים. כמו כן, החומר כולל אלכוהול שכאמור כדאי לנהוג זהירות בשימוש בו על שיער בהיותו דליק (למרות שלא ידוע על פגיעות).

חומרים נוספים שנבדקו לאפקטיביות ובטיחות במדגמים קטנים כוללים:  דמנטיקון, תמיסת אניס וקוקוס, Spinosad ,Benzyl alcohol

חומר שהראה יעילות במחקר שתוצאותיו נתונות בספק בגלל צורת ניהול המחקר (כלל סירוק שיתכן והוא מה שגרם לאפקטיביות ולא החומר למשל) והעדר בקרות הוא חומר הניקוי Cetaphil.

כאמור כל החומרים האלו הם בעלי הוראות שימוש שונות וחלקם גם בעלי הגבלות גיל וכדו'.  לכן, כדאי לקרוא בעיון את הנחיות השימוש וההגבלות ולפעול בהתאם. באופן כללי כדאי למנוע מגע מיותר בעור (עדיף שטיפה מעל כיור מאשר בתוך אמבט) ושטיפה במים פושרים ולא חמים בהסרת החומר. בנוסף, כפי שכבר צויין, כדאי לוודא שאתם משתמשים בחומר שנבדק ונמצא כיעיל ובטוח על ידי משרד הבריאות. חומרים אחרים יכולים להיות לא יעילים, ובמקרה היותר גרוע, לא בטוחים לשימוש. היות חומר טבעי לא מבטיח את בטיחותו. אם אינכם רוצים להשתמש באף אחד מהחומרים שהוזכרו לעיל, סירוק השיער עם מסרק כינים היא אופציה יעילה גם כן. החסרון היחיד הוא העבודה הכרוכה בכך. כדאי להשתמש בקונדישנר או שמן להקל על הסירוק ולסרק כל 3-4 ימים עד שלא מתגלים יותר כינים.

בהצלחה!

מקורות וקריאה נוספת:

1. Bunick, C. G. et al. Chemical burn from topical apple cider vinegar. Journal of the American Academy of Dermatology 67, e143–4 (2012).
2. Frankowski, B. L., Bocchini, J. A.Council on School Health and Committee on Infectious Diseases. Head Lice. Pediatrics 126, 392–403 (2010).
3. Meinking, T. L. et al. The clinical trials supporting benzyl alcohol lotion 5% (Ulesfia): a safe and effective topical treatment for head lice (pediculosis humanus capitis). Pediatr Dermatol 27, 19–24 (2010).
4. Burgess, I. F., Brunton, E. R. & Burgess, N. A. Clinical trial showing superiority of a coconut and anise spray over permethrin 0.43% lotion for head louse infestation, ISRCTN96469780. Eur. J. Pediatr. 169, 55–62 (2010).
5. Burkhart, C. N. & Burkhart, C. G. Fomite transmission in head lice. Journal of the American Academy of Dermatology 56, 1044–1047 (2007).
6. Henley, D. V., Lipson, N., Korach, K. S. & Bloch, C. A. Prepubertal gynecomastia linked to lavender and tea tree oils. N. Engl. J. Med. 356, 479–485 (2007).
7. Burgess, I. F. Treatment of head louse infestation with 4% dimeticone lotion: randomised controlled equivalence trial. BMJ 330, 1423–0 (2005).
8. Roberts, R. J. & Burgess, I. F. New head-lice treatments: hope or hype? Lancet 365, 8–10 (2005).
9. Takano-Lee, M., Edman, J. D., Mullens, B. A. & Clark, J. M. Home remedies to control head lice: assessment of home remedies to control the human head louse, Pediculus humanus capitis (Anoplura: Pediculidae). J Pediatr Nurs 19, 393–398 (2004).
10. Roberts, R. J. Clinical practice. Head lice. N. Engl. J. Med. 346, 1645–1650 (2002).
11. Korkmaz, A., Sahiner, U. & Yurdakök, M. Chemical burn caused by topical vinegar application in a newborn infant. Pediatr Dermatol 17, 34–36 (2000).

12. חיפוש UpToDate מעודכן לספטמבר 2015

4 מחשבות על “כינים?!!!?

  1. כבי מאת

   המחקר שעליו מדברים בכתבה מוכר לי. עשו מזה הרבה רעש בתקשורת וכותרות מפוצצות של ״חומרים להשמדת כינים כבר לא יעילים״ כשזה לא ממש מדוייק. סך הכל מדובר בחומרים מסוג אחד ״permethrin״ וגם כשמדובר בהם זה לא מדוייק, יש שונות גדולה מאוד ברמת היעילות בן מקום למקום. אם ספציפית ידוע לך שבאיזור שלך הם כבר פחות יעלים כדאי להשתמש בסוג אחר.

   לגבי שימוש במייבש חום על חום גבוה, לא ידוע לי על אינדקציות מחקריות ליעילות של זה.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s